Lars Aurtande: Fauna Mecanico på KHÅK
Lars Aurtande
"Fauna Mecanico"
KHÅK kunsthall 16.01.– 23.02.
Maleri, silketrykk, skulpturer
KHÅK Kunsthall viser for tiden utstilling med Lars Aurtande. Lars Aurtandes kunst kan sammenlignes med en reise gjennom et mystisk skoglandskap – en verden gjemt blant greiner, botanikk og røtter. Her finner vi mer enn bare dyr og planter; vi møter fabelvesener, robotlignende maskiner og intrikate elektroniske systemer, som sammen speiler vår moderne verden – preget av kontraster, dilemmaer og konflikt. Han ønsker også å gi håp i fortellingene sine, og visjonene hans er ikke dommedagsprofetier. Snarere er de en måte å kommentere og stille spørsmål ved virkeligheten – ofte med et humoristisk blikk
Aurtande jobber spontant og uten skisser, og lar ideene få fritt utløp i tegningene, som ofte danner grunnlaget for hans videre arbeid med malerier, skulpturer og silketrykk. Denne spontane tilnærmingen reflekteres også i temaene hans, hvor fascinasjonen for likheter og kontraster står sentralt: trærnes rotsystem speiler innviklede kabler, og kroppens indre organer kan plutselig minne om rør i et ventilasjonssystem. Gjennom dette inviterer kunsten hans til undring og refleksjon, med åpne narrativer som gir betrakteren rom for egne tolkninger.
Lars Aurtande (f. 1973) er utdannet ved Kent Institute of Art & Design i England og Einar Granum Kunstskole i Oslo. Gjennom en lang karriere som illustratør har han blant annet blitt nominert til Kulturdepartementets årlige bildebokpris tre ganger og vunnet Mediebedriftenes Landsforenings pris for årets beste avistegning. Han har stilt ut ved gallerier som Tegnerforbundet i Oslo, Galleri Briskeby og Nordisk Ministerråd i København.
KHÅK Kunsthall er en samlokalisering av Stiftelsen Kjell Holms kunstsamling og Ålesund Kunstforening